Dziesięć lat Diecezji Świdnickiej.

10 lat diecezji

Diecezję Świdnicką do życia powołał Ojciec Święty Jan Paweł II realizując założenia bulli „Totus Tuus Poloniae Populus”.

 

 

 

W konferencji prasowej zorganizowanej w wyremontowanym budynku świdnickiej Kurii Diecezjalnej, wzięli udział Jego Eminencja ks Biskup Ignacy Dec, ks dr Stanisław Chomiak (kanclerz kurii ), ks dr Tadeusz Chlipała (rektor WSD), ks dr Jan Gargasewicz (dyrektor NZOZ Caritas ) oraz ks dr Radosław Kisiel (dyrektor Caritas ). Konferencja miała na celu podsumowanie 10 lat pracy Diecezji  Świdnickiej .

Jak to się wszystko zaczęło

Diecezję Świdnicką do życia powołał Ojciec Święty Jan Paweł II realizując założenia bulli ,,Totus Tuus Poloniae Populus „25 III 1992 r dekretem z dnia 24 lutego 2004 r. Nowa Diecezja weszła w skład metropolii wrocławskiej. Pasterzem nowej Diecezji Ojciec Święty mianował ks. prof. dra hab. Ignacego Deca dotychczasowego Rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, którego Konsekracja odbyła się 25 marca 2004 roku .

Jednym z pierwszych elementów powołanych do życia przez ks Biskupa na terenie diecezji było Wyższe Seminarium Duchowne, a było  to 8 maja. Jego patronem został św Wojciech Biskup i Męczennik. Początkowo formacja Alumnów odbywała się ze względu na trwające prace adaptacyjne i remontowe budynków w Metropolitarnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Od 2008 roku wszyscy Alumni odbywają swoją formacje w wyremontowanych budynkach WSD w Świdnicy. W latach 2004 -2013 w świdnickim Seminarium Duchownym wyświęcono 91 kapłanów.

Caritas Diecezji Świdnickiej

Dziesięć lat istnienia  Diecezji to również dziesięć lat pracy Caritas Diecezji Świdnickiej, która powołana do życia została 8 maja 2004 r. Pierwszym dyrektorem został ks Prałat Jerzy Kos. Po roku funkcję objął ks dr Radosław Kisiel. Dziewięć lat pracy tego kapłana i całego sztabu zaangażowanych ludzi przyniosło powstanie 6 jadłodajni, w których obecnie wydawanych jest około 1600 posiłków dziennie. To liczne świetlice dla dzieci w tym socjoterapeutyczne, to prowadzone warsztaty zajęciowe dzięki którym wielu niepełnosprawnych odzyskuje sens życia. Przez te lata Caritas otworzył dwa ,,Okna Życia” w Kłodzku i Świdnicy. Powstały również dwie szkoły jedna w Świdnicy i jedna szkoła wiejska w Wirach. Rozwijają się również Szkolne Koła Caritas, które kształtują u najmłodszych wiarę, poczucie wartości i chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.

Caritas to pomoc rzeczowa i finansowa dla ofiar klęsk żywiołowych, dożywianie dzieci w szkołach to kolonie i obozy organizowane w okresie wakacji i ferii zimowych głównie w  Zagórzu Śląskim. To również współpraca z zagranicą, w tym roku podczas wakacji gościć będziemy 150 osobową grupę dzieci i młodzieży z Białorusi. Ks Dyrektor przykłada ogromne starania do tego, aby w okresie świąt nikt potrzebujący nie został zapomniany.  Organizowane są spotkania Wigilijne oraz Śniadania Wielkanocne dla ubogich i samotnych. Powstała również piękna tradycja kolacji Wigilijnej właśnie w Wigilię Bożego Narodzenia podczas której ks Biskup zasiada do stołu z podopiecznymi Caritas, aby w tym dniu nikt nie był samotny i zapomniany.

Równolegle z powołaniem do życia Caritasu diecezjalnego powstał NZOZ Caritas Stacja Opieki Centrum Pielęgniarstwa Rodzinnego, Rehabilitacji i Opieki Paliatywnej, który ma podpisaną umowę z NFZ i był swoistym wyjściem na przeciw zwalnianym z pracy pielęgniarkom. W chwili obecnej na terenie diecezji funkcjo.nuje dziesięć stacji niepublicznego ZOZ Opieki Caritas, w których zatrudnienie znalazło ponad 100 osób.

materiał przygotowała i opracowała:  Larysa  Pacek