Marcowa waloryzacja świadczeń.

emerytury

Od 1 marca 2014 r. ZUS wypłaca emerytury, renty i inne świadczenia w nowej, zwaloryzowanej wysokości.

 

W tym roku świadczenia wzrosną o 1,6 proc.Zakład Ubezpieczeń Społecznych waloryzuje wszystkie świadczenia z urzędu, co oznacza, że nie należy zgłaszać w tej sprawie wniosku. Jeżeli wypłata świadczenia jest wstrzymana (np. w związku z osiąganiem przychodu ponad 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia albo w związku z kontynuowaniem zatrudnienia bez rozwiązania stosunku pracy), świadczenie zostanie zwaloryzowane z chwilą podjęcia jego wypłaty.

Jakie świadczenia podlegają waloryzacji?

Rocznej waloryzacji podlegają świadczenia emerytalno-rentowe wypłacane przez Zakład, czyli: emerytury (w tym pomostowe, okresowe kapitałowe oraz nauczycielskie świadczenia kompensacyjne), renty z tytułu niezdolności do pracy (w tym renty szkoleniowe), renty rodzinne, renty socjalne oraz świadczenia i zasiłki przedemerytalne, dodatki do emerytur i rent.

Zasady waloryzacji świadczeń

Waloryzacja polega na pomnożeniu kwoty świadczenia/dodatku – w wysokości przysługującej w dniu 28 lutego 2014 r. – przez wskaźnik waloryzacji, który w tym roku wynosi 101,6 proc.

Jest on obliczany na podstawie dwóch wskaźników. Pierwszy z nich to inflacja w gospodarstwach emeryckich, czyli wzrost cen towarów, które najczęściej kupują emeryci. Drugi to 20 proc. realnego wzrostu płac, czyli podwyżek wynagrodzeń pracujących Polaków. 

Nowa kwota bazowa

Od 1 marca 2014 r. wzrasta także kwota bazowa, która wynosi teraz 3191,93 zł. Na jej podstawie obliczane są emerytury i renty przyznawane według dotychczasowych zasad na wniosek:

– zgłoszony po 28 lutego 2014 r. lub

– zgłoszony przed 1 marca 2014 r., jeżeli prawo do świadczenia powstało po dniu 28 lutego 2014 r.

Kwoty najniższych gwarantowanych świadczeń emerytalno-rentowych od 1 marca 2014 r.:

–        emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renta rodzinna – 844,45 zł

–        renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy – 648,13 zł

–        renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową i renta rodzinna wypadkowa – 1013,34 zł

–        renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową – 777,76 zł.

Zwaloryzowana emerytura lub renta wraz z dodatkami wypłacana jest w terminach, w których poszczególni emeryci odbierają świadczenia.