Profilaktyka orężem w walce z rakiem.

badania profilaktyczne

O raku często myśli jako się skrytym zabójcy, ale wielokrotnie hiobowych wieści można uniknąć.

 

Można uniknąć dzięki profilaktycznym badaniom u lekarza i we własnym zakresie. Zdiagnozowanie raka to wieść mrożąca krew w żyłach, ale w wielu przypadkach dramatów można uniknąć lub zminimalizować ich wpływ na dalsze życie. Na czele są tutaj m. in. badania profilaktyczne, dzięki którym udaje się zapobiec rozwojowi nowotworu.

Dobrym przykładem jest prowadzona na szeroką skalę akcja profilaktyki przeciwko rakowi piersi czy szyjki macicy u kobiet. W ciągu ostatnich lat liczba przebadanych wzrosła wielokrotnie, a przypadków, w których wcześnie wykryte zmiany pozwoliły na uratowanie zycia, są już liczone w tysiącach.

Badania te są wyjątkowo proste. Przykładowo, przy raku szyjki macicy, kończy się jedynie na pobraniu wymazu, a następnie poddaniu próbki badaniu mikroskopowemu. Właśnie takie badanie w Specjalistycznym Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym w Wałbrzychu przeszła p. Anna Trzebiatowska.

„Badanie wykazało u mnie wczesne stadium raka szyjki macicy. Gdybym nie badała się regularnie, to mogłoby już być dla mnie za późno, a tak znowu jestem zdrowa. O stałej profilaktyce jednak nie zapominam”, powiedziała pacjentka.

Tego typu przykładów można mnożyć do woli, a do tego warto dodać, że proste badania profilaktyczne są o wiele tańsze dla placówek zdrowotnych niż droga terapia i zabiegi operacyjne.

Można nawet do pewnego stopnia wyłączyć wizyty u lekarza, przeprowadzając proste badania we własnym zakresie. Dotyczy to w szczególności raka piersi, a u mężczyzn raka jąder. Profilaktykę stanowi tutaj zwykłe badanie dotykowe – jeśli w badanym miejscu dają się wyczuć wcześniej nieobecne guzki bądź inne zmiany, to należy to wówczas skonsultować z lekarzem.

W wypadku zmian innego typu, jak rak płuc, konieczne są inne środki zapobiegawcze. W wypadku nowotworów dróg oddechowych, badania już wiele lat temu dowiodły, że palenie papierosów znacznie zwiększa ryzyko zachorowań na nowotwory.

Do tego dochodzi także otyłość i związany z brakiem aktywności fizycznej wysoki poziom insuliny we krwi, co znacznie zwiększa ryzyko nowotworów nerek, pęcherzyka żółciowego, przełyku itp.

Ulubione przez wielu wylegiwanie się na słońcu i ‚łapanie’ opalenizny również może doprowadzić do wyjątkowo groźnego raka skóry. Groźnego, ponieważ pierwsze objawy występują dopiero w późnej fazie, kiedy szanse na uratowanie życia pacjenta są już znacznie mniejsze.

Jest już więc od wielu lat jasne, że samemu jesteśmy w stanie kontrolować to, jak bardzo jesteśmy podatni na tego typu zachorowania. Przypominają o tym zresztą liczne placówki zdrowotne i fundacje.

Profilaktyka i działania charytatywne na rzecz zwalczania nowotworów wkroczyły nawet do świata rozrywki. Brytyjska fundacja Cancer Research UK oraz oferujący gry pokerowe serwis Pokerstars  wspólnie uruchomili aplikację na telefon zwaną „Genes in Space”.

Ściągnięcie gry umożliwia wykorzystanie mocy obliczeniowej telefonu do analizy monstrualnej liczby danych, pomocnej w ustaleniu przyczyn raka oraz skutecznych metod jego zwalczania. Oznacza to więc, że pomóc w walce z rakiem może każdy, a do tego w zamian ma możliwość przyjemnego spędzenia czasu.