Program stomatologiczny.

stomatolog

Program jest przeznaczony dla dzieci i młodzieży z wałbrzyskich szkół na lata 2015 – 2017.

 

„Wałbrzyski program profilaktycznej opieki stomatologicznej, zapobiegający rozwojowi próchnicy zębów i chorób przyzębia u dzieci i młodzieży z wałbrzyskich szkół podstawowych i gimnazjalnych na lata 2015 – 2017″

Inicjator Programu, Prezydent Wałbrzycha dr Roman Szełemej podkreśla:

– Istnieją znaczące przesłanki do uruchomienia tego programu w Wałbrzychu. Zależy nam przede wszystkim na zdrowych dzieciach , które nie mają problemów z próchnicą i jej powikłaniami. Podkreślam, że próchnica zębów została uznana za chorobę społeczną. Wynika to z rozpowszechniania, negatywnych  skutków zdrowotnych  poważnych powikłań ogólnozdrowotnych. Nie bez znaczenia są też wysokie koszty ekonomiczne leczenia.
Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że opieka stomatologiczna  dzieci i młodzieży jest niewystarczająca, mówią o tym dane Ogólnopolskiego Monitoringu Stanu Zdrowia Jamy Ustnej dowodząc, że stan uzębienia dzieci i młodzieży jest bardzo zły:
– 69% 3 latków ma próchnicę
– 88%  6- latków ma próchnicę
–  81%  12- latków ma próchnicę

– W Wałbrzychu chcemy to zmienić i jako pierwsi w Polsce realnie wdrażamy program, który
ma charakter profilaktyczny i leczniczy i jak wspomniałem, jest jednym z pierwszych w Polsce w takim zakresie.  Obejmie wszystkie dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym ( szkoły podstawowe i gimnazja). Łączna liczba dzieci objętych opieka docelowo wyniesie ok. 11 000 co stanowi blisko 10 % całej populacji naszego miasta – Dodaje Prezydent Szełemej.
 
Program stawia na indywidualne działania edukacyjne, promocyjne, badania stomatologiczne, leczenie zachowawcze. Dzieci dowiedzą się jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej, jak prawidłowo myć zęby, jakich szczoteczek używać i jakie są inne sposoby czyszczenia zębów. Profilaktyka ma fundamentalne znaczenie w walce z próchnicą.
Program wdrażany będzie w latach z 2015-2017, nad czym pracuje powołany przeze mnie do tego celu zespół specjalistów z różnych dziedzin.
. W 2015 R. uruchomionych będzie 5 gabinetów w placówkach szkolnych, a docelowo w Wałbrzychu uruchomionych będzie 12 do 15 gabinetów szkolnych. Wszystkie będą wyposażone w  sposób standardowy, spełniając jednocześnie warunki stawiane przez NFZ, stosowane będą tam takie same procedury i materiały.