Najciekawsze próby przemytu w 2014 r.

przemyt

Pomysłowość przemytników nie zna granic. Oto najciekawsze przykłady tego procederu.

 

Funkcjonariusze Straży Granicznej niemal każdego dnia zatrzymują osoby, które próbują przewieźć do Polski nielegalny towar. Papierosy schowane w butelkach po mleku, akumulatorze czy w cieście to tylko niektóre z przykładów ich „kreatywności”. W 2014 roku Straż Graniczna ujawniła przedmioty pochodzące z przemytu o łącznej wartości prawie 190 mln zł. Niektóre z prób przewiezienia przez granicę nielegalnych towarów były wyjątkowo trudne do wykrycia. Prezentujemy kilka z nich, które pomimo wielkiego wysiłku przemytników nie zakończyły się spodziewanym sukcesem.

Drzwi do papierosów

Ile papierosów może zmieścić się w drzwiach? Jak okazało się podczas rutynowej kontroli, aż 11000 paczek. Kontrabanda, którą znaleziono w lipcu 2014 r. znajdowała się w naczepie pojazdu, którym podróżowało dwóch mężczyzn. Podczas szczegółowej kontroli funkcjonariusze znaleźli blisko 11000 paczek papierosów bez akcyzy, które umieszczone były we wnętrzu 20 przewożonych przez nich drzwi. Wartość zatrzymanego towaru to około 130 000 złotych.

Każdy schowek jest dobry

W październiku ubiegłego roku w Warszawie funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali do kontroli drogowej trzy samochody. W trakcie sprawdzania pojazdów strażnicy znaleźli papierosy ukryte w butelkach po napojach, kartonach po mleku, opakowaniach po chusteczkach higienicznych, w wędkach, gaśnicach. Nielegalny towar ukryty był również w skrytkach samochodowych, m.in. w obudowach akumulatorów, baku i nagrzewnicy. Funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 30 100 szt. papierosów bez akcyzy, o łącznej wartości prawie 18 000 zł. Papierosy miały trafić na nielegalny rynek w województwie mazowieckim.

Tort z nadzieniem tytoniowym

Mandarynki, polewa czekoladowa i… papierosy. To przepis na ciasto świąteczne wykonane przez przemytników. Porzucony tuż przy przejściu tort, znaleźli 17 grudnia 2014 r. funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Korczowej. Przemytnik, prawdopodobnie z obawy przed kontrolą, zrezygnował z próby przeniesienia go przez granicę. W środku tego nietypowego tortu ukryte było 45 paczek papierosów.

Propan-butan i papierosy

Na początku ubiegłego roku Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej i Służby Celnej ujawnili papierosy bez akcyzy, ukryte w nietypowym i bardzo niebezpiecznym miejscu – pod osłonami zaworów cystern ze skroplonym gazem propan-butan. Papierosy schowane były w trzech z czternastu cystern z gazem, które wjechały na kolejowe przejście graniczne w Dorohusku. Przemytnicy zadali sobie sporo trudu, aby ukryć nielegalny towar w tzw. grzybkach osłaniających zawory cystern – przecięli plomby, a następnie zamaskowali ślady uszkodzeń. Jednocześnie narazili siebie i innych na niebezpieczeństwo, ponieważ nieumiejętne obchodzenie się z osłoną zaworu może skutkować rozszczelnieniem cysterny, a w konsekwencji nawet wybuchem.

Lodówki pełne tytoniu

4 września 2014 r. funkcjonariusze Straży Granicznej z Hermanowic i Huwnik zatrzymali do kontroli samochód dostawczy przewożący lodówki. Już po rozpakowaniu pierwszej z nich okazało się, że wnętrze wypełniają papierosy z przemytu. Znaleziono je także w czterech pozostałych. Łącznie ujawniono 204 600 sztuk (10 230 paczek) papierosów bez akcyzy. Rynkowa wartość takiej ilości kontrabandy wynosi ponad 120 tys. zł.

Papierosy z przemytu w psiej budzie

 

Podczas kontroli drogowej w sierpniu ubiegłego roku, strażnicy z Korczowej znaleźli w samochodzie 680 paczek papierosów bez akcyzy. Z rozmowy z kierowcą wynikało, że na jego posesji również może znajdować się nielegalny towar. Funkcjonariusze Straży Granicznej wspólnie z celnikami przeszukali dom znajdujący się w jednej ze wsi na terenie powiatu lubaczowskiego. Tam ujawniono aż 9 tysięcy paczek papierosów. Kontrabanda ukryta była w różnych dziwnych miejscach posesji m.in. papierosy były ukryte w podwójnych ścianach i w podwójnych podłogach w jednym z pomieszczeń gospodarczych. Pomysłowy 45-latek przygotował również specjalny schowek w schodach wejściowych do domu oraz w podłodze na strychu domu. Największe zdziwienie wywołało jednak szczególne miejsce. Okazało się, że nawet pies dzieli swoją budę z kilkuset paczkami papierosów z przemytu. Łącznie strażnicy ujawnili ponad 10 tysięcy paczek papierosów o wartości 121 tysięcy złotych.

Papierosowe kreacje

W kwietniu ubiegłego roku w trakcie kontroli dokumentów kobiety oraz dwóch mężczyzn, uwagę funkcjonariusza Straży Granicznej z Rzeszowa-Jesionki zwrócił ich ubiór. Kobieta miała długą, obszerną spódnicę, a mężczyźni szerokie, zimowe kurtki. Już wkrótce okazało się, że mężczyźni ubrani są w specjalne, uszyte na miarę kamizelki z papierosowym wkładem, a kobieta w ”papierosową halkę”. Łącznie, z tych specyficznych kreacji funkcjonariusze wyjęli 307 paczek papierosów bez akcyzy.

Straż Graniczna w 2014 r.

Według danych Komendy Głównej Straży Granicznej, funkcjonariusze w 2014 r. ujawnili przemyt o łącznej wartości 189 056 725 zł. Łącznie granice zewnętrzną UE w Polsce przekroczono 43 547 679 razy. Dziś w strukturze SG znajduje się 8 oddziałów (Morski, Warmińsko-Mazurski, Podlaski, Nadbużański, Bieszczadzki, Śląsko-Malopolski, Nadodrzański i Nadwiślański), 3 ośrodki szkolenia (w Kętrzynie, Koszalinie i Lubaniu) oraz Karpacki Ośrodek Wsparcia Straży Granicznej w Nowym Sączu. Strażnicy ochraniają granicę lądową RP o długości ponad 3,5 tysiąca km, a odprawy graniczne prowadzą na 71 przejściach granicznych: 19 drogowych, 14 kolejowych, 1 rzecznym, 18 morskich i 19 lotniczych. W szeregach SG pełni służbę ok. 15 tys. funkcjonariuszy.