XXIII Międzynarodowy Festiwal Folkloru.

Zespół pieśni i Tańca 3

Odbył się XXIII Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Strzegomiu. Jak co roku organizatorzy zaprosili zespoły z całego świata.

 

 

W Festiwalu uczestniczyły zespoły z Czech, Irlandii, Meksyku, Białorusi, Grecji, Armenii, Indii oraz nasza wałbrzyską perełkę – Zespół Pieśni i Tańca „Wałbrzych”, dla którego możliwość uczestniczenia w Festiwalu miała szczególne znaczenie, bowiem od ostatniego występu na strzegomskiej scenie minęło aż 13 lat.

            Podczas każdego z trzech koncertów, Zespół Pieśni i Tańca „Wałbrzych” zaprezentował taniec z innego regionu. Publiczność miała okazję zobaczyć Suitę Tańców Rzeszowskich, tańce z Beskidu Śląskiego oraz Spiszu. Widzowie za każdym razem nagradzali Wałbrzyszan gromkimi brawami. Prezentacje zespołu były znakomite i doskonale wpasowały się w bardzo wysoki poziom artystyczny całego Festiwalu. Ulubieńcami publiczności byli również Ormianie, Irlandczycy i Meksyk – ich energia, uśmiech, przygotowanie techniczne i kolorowe stroje podbijały serca publiczności

            Na szczególne uznanie zasługuje reżyser koncertu galowego, pani Maria Wnęk ze Spiszu, która taniec finałowy przygotowała właśnie w klimacie spiskim. Było to nie lada wyzwanie dla zespołów zagranicznych, ponieważ na opanowanie polskiego tańca mieli zaledwie 2 dni. W efekcie mogliśmy podziwiać piękny, romantyczny i poruszający układ, w którym wzięły udział po dwie pary z każdej grupy. Taniec symbolizował międzynarodową miłość i przyjaźń, które stały się nieodłącznymi towarzyszkami wszystkich uczestników festiwalu. Po każdym koncercie odbywały się również wieczory integracyjne, podczas których tancerze i muzycy bawili się do białego rana

            „Wałbrzych” jeszcze długo będzie wspominać wspaniałe chwile spędzone na Festiwalu Folkloru w Strzegomiu. Wszyscy jednogłośnie przyznają, że opłacało się czekać 13 lat, by znów poczuć gościnność naszych sąsiadów „zza miedzy”.

            Niebawem, bo już 13 sierpnia zespołowicze znów ruszają w trasę folklorystycznym szlakiem. Tym razem będzie to Macedonia. Czy tamtejszy Festiwal dorówna znakomitemu XXIII Międzynarodowemu Festiwalowi Folkloru w Strzegomiu? O tym członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Wałbrzych” przekonają się wkrótce.