Premiera spektaklu dla młodzieży i dorosłych.

wariat i zakonnica

Premiera „Wariata i Zakonnicy”wg Witkacego w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu.

 

 

23 maja o godz. 18.00 Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu zaprasza młodzież od 16. roku życia i dorosłych na premierę spektaklu „Wariat i zakonnica” w reż. Marioli Ordak-Świątkiewicz. Najbliższe przedstawienia popremierowe odbędą się 24 maja oraz 14 czerwca o godz. 18.00.

Spektakl „Wariat i zakonnica” powstał na podstawie dramatu Stanisława Ignacego Witkiewicza, dedykowanego „wszystkim wariatom świata”, w którym prym wiodą szaleństwo i namiętność. Nie jest wierną adaptacją sztuki, jedynie wariacją na temat obłąkania i miłości pełnej żądz, rozgrywających się w domu wariatów.

To tutaj tytułowy wariat – demoniczny poeta Mieczysław Walpurg uwodzi młodziutką zakonnicę, siostrę Annę, która trafiła do zakonu po samobójczej śmierci kochanka. Artystą targa pragnienie unikalności, czuje „nienasycenie formą”, którego szuka w perwersji i obłędzie. Uzdrowieniem i ratunkiem dla kompleksów Walpurga staje się miłość do siostry Anny, dzięki której odzyskuje on energię życiową. Pytanie tylko, czy ta energia jest bezpieczna dla innych, czy z szaleństwa można się wyleczyć… i kto tak naprawdę jest szalony…

„Wariat i zakonnica” jest inscenizacją ascetyczną, zarówno w warstwie scenograficznej, jak i aktorskiej. Witkacowskie postaci wariata, psychiatry i psychoanalityka gra jeden aktor. Taka oszczędność, wbrew pozorom, pozwala lepiej zrozumieć fenomen Witkacego i jego teorię Czystej Formy, wydobyć absurd i groteskę, a także dostarczyć widzowi niepokojów i przeżyć metafizycznych, do czego dążył w teatrze Witkacy.