Lekcje z ZUS także w gimnazjum.

zus w gimnazjum

W 4 wałbrzyskich szkołach ponadgimnazjalnych również odbywają się lekcje o ubezpieczeniach społecznych.

 

Blisko 70 uczniów z wałbrzyskiego Gimnazjum nr 6 na Piaskowej Górze wie już, kiedy powstał i jak działa system ubezpieczeń społecznych w Polsce. Podczas lekcji w siedzibie ZUS dowiedzieli się też, jak założyć swoją firmę i jakie są obowiązki płatnika składek. W czterech wałbrzyskich szkołach ponadgimnazjalnych również odbywają się lekcje o ubezpieczeniach społecznych prowadzone przez nauczycieli. To działania w ramach ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego Lekcje z ZUS.

Kampania edukacyjna w Wałbrzychu ruszyła w kwietniu, kiedy nauczyciele czterech szkół ponadgimnazjalnych wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez pracowników ZUS. Uczestnicy warsztatów otrzymali podręczniki dla nauczyciela i dla ucznia opracowane przez Centralę ZUS w Warszawie we współpracy z metodykami nauczania. W maju przeszkoleni nauczyciele przeprowadzą zajęcia ze swoimi uczniami. Do Lekcji z ZUS przyłączyły się: Zespół Szkół nr 2, Zespół Szkół Politechnicznych „Energetyk”, Zespół Szkół nr 4 i Zespół Szkół nr 5.

Okazało się jednak, że nie tylko szkoły ponadgimnazjalne widzą potrzebę edukacji ubezpieczeniowej uczniów. Młodsza młodzież też jest zainteresowana tym tematem.

– Do Oddziału zgłosiło się Publiczne Gimnazjum nr 6 w Wałbrzychu z propozycją przeprowadzenia takich zajęć. Tym razem do naszej nowej siedziby zaprosiliśmy uczniów – mówi Jerzy Gajos, Dyrektor Oddziału ZUS w Wałbrzychu. Podczas pięciu lekcji wykorzystano materiały opracowane dla szkół ponadgimnazjalnych. Okazało się, że gimnazjaliści świetnie sobie z nimi radzą. W zasadzie żadne zagadnienie nie sprawiło im większego problemu.

– Uczniowie podczas lekcji poruszali też inne ważne tematy, takie jak polityka państwa wobec mniejszości narodowych czy demografia – mówi Katarzyna Serdeczna z wałbrzyskiego ZUS. Największą kreatywnością uczniowie wykazali się podczas ostatniego zadania – przygotowania projektu ulotki informacyjnej dla przedsiębiorcy. Spod ich ręki wyszły naprawdę interesujące prace – pisane wierszem czy w formie komiksu.

Powstała strona internetowa poświęcona Projektowi Edukacyjnemu ZUS (www.zus.pl/lekcjezzus), na której można m.in. pobrać materiały dydaktyczne, przeczytać o przebiegu projektu lub zadać pytanie organizatorom. Zainteresowane szkoły mogą też zgłosić się do projektu. Szczegółowe informacje na temat Lekcji z ZUS: 502-008-274.