NIFCO motorem rozwoju AW.

nifco

Efektem rozbudowy fabryki japońskiego koncernu Nifco Poland będzie podwojenie zatrudnienie i potrojenie sprzedaży.

 

 

Symboliczne wbicie łopaty i rozpoczęcie kolejnej  inwestycji w Świdnicy zaplanowano tuż po świętach. W powstających halach zostanie uruchomiona linia do produkcji elementów do nowych modeli Porsche, a także do VW Caddy i Transporter.

Nifco Poland ma swój zakład w Świdnicy od 2006 r., a w grudniu 2013 roku firma otrzymała czwarte już zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Przedsiębiorca chce zwiększyć produkcję i potroić sprzedaż z 40 do 120 mln zł. Obecnie w firmie pracuje ponad 170 osób, a dołączy do nich kolejne 180 (od początku roku firma zatrudniła już 30 osób)

Japońskie Nifco było pierwszą firmą, która wprowadziła tworzywa sztuczne jako alternatywę dla metali do produkcji tzw. fasteners, czyli zacisków, nitów i pierścieni. Koncern ma 37 fabryk w Azji (najwięcej w Chinach), Ameryce Północnej oraz w Europie.

 W Świdnicy rozbudowywany jest zakład produkujący plastikowe części dla przemysłu motoryzacyjnego, m.in. kanały wentylacyjne oraz schowki dla Porsche i Volkswagena. Zakończenie inwestycji zaplanowano na grudzień 2016 r.

– Rozbudowa Nifco to nowe miejsca pracy oraz jasny sygnał, że przedsiębiorcy mogą się rozwijać w naszym mieście.  Jest to  najlepsza odpowiedź na spowolnienie gospodarcze. To również  znak, że współpraca z miastem i WSSE „INVEST-PARK” układa się dobrze i procentuje – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

Obecnie firma prowadzi rekrutacje. W pierwszej kolejności poszukiwani są  inżynierowie  i specjaliści  w przetwórstwie tworzyw sztucznych. W kolejnym etapie poszukiwani będą   pracownicy montażu czy  specjaliści  utrzymania ruchu.  Szansę na pracę mają osoby w różnym wieku, o czy świadczy fakt, że   Nifco przystąpiło do rządowego programu „50 plus”, który wspiera zatrudnianie osób powyżej 50. roku życia. 

W  ponad 60. tysięcznej Świdnicy od kwietnia 2004 roku istnieje Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK”. Działa w niej 14 firm, w tym m.in. Electrolux (produkujący tu kuchenki) , Colgate-Palmolive (z produkcją preparatów do higieny zębów i jamy istnej) czy SONEL (wytwarzający przyrządy pomiarowe). Łącznie firmy stworzyły 2300 miejsc pracy i zainwestowały ponad miliard złotych

W listopadzie ubiegłego roku Świdnica dołączyła do aglomeracji wałbrzyskiej, którą tworzą  23 gminy (7 z powiatu świdnickiego). Zamierzają  wspólnie prowadzić inwestycje i zabiegać o fundusze unijne. Obszar jaki zajmuje aglomeracja to prawie 10% województwa dolnośląskiego. Te tereny przechodzą w ostatnich latach przyspieszoną industrializację.  

Z 41 podstref Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej,  6 położonych jest na terenie aglomeracji wałbrzyskiej  (Nowa Ruda, Strzegom, Świebodzice, Świdnica, Wałbrzych, Żarów). Swoje zakłady ma  tu 46 firm o zróżnicowanym profilu gospodarczym. Dominującymi branżami są: motoryzacyjna, spożywcza i AGD (np. Toyota, FSB Piekarnie Strzegom, Electrolux).  Firmy te zatrudniają ponad 12 tys. osób i zainwestowały  już ponad 6,5 mld zł.

– Na inwestorów czeka jeszcze 130 ha atrakcyjnych i uzbrojonych gruntów objętych specjalną strefą ekonomiczną, stwarzających przedsiębiorcom preferencyjne warunki prowadzenia działalności  – mówi Barbara Kaśnikowska, prezes wałbrzyskiej strefy.  – A rozwój NIFCO to najlepszy dowód, że warto w aglomeracji wałbrzyskiej inwestować – dodaje prezes.

WSSE „INVEST-PARK” gwarantuje inwestorom wsparcie podczas procesu inwestycyjnego, a także pomoc przy tworzeniu  gron przemysłowych, łączących przedsiębiorców z lokalnymi firmami oraz grup zakupowych, dzięki którym przedsiębiorcy mogą negocjować niższe ceny zakupu surowców, energii i podzespołów.