Zamkowe spotkania z operą w Zamku Książ.

opra w zamku

Zamkowe spotkania z operą to cykl comiesięcznych wydarzeń artystycznych w których prym wiedzie ludzki głos …

– słyszany w barwach muzycznej wędrówki przez epoki. To podróż przez najznakomitsze dzieła wokalne podchodzące z oper, oratoriów, operetek, musicali, utwory z zakresu chóralistyki i pieśniarstwa. Przez cały 2014 rok udział w Festiwalu weźmie ponad 180 artystów z powodzeniem odnoszących sukcesy na arenie międzynarodowej. Zaprezentują oni zróżnicowane programy światowych kompozytorów tworzących w okresach od baroku do współczesności.
Koncerty odbywać się będą w jednym z najpiękniejszych miejsc na Zamku Książ – Sali Maksymiliana, słynącej z doskonałej akustyki. W sezonie letnim zaplanowane zostały dwa wyjątkowe wydarzenia plenerowe na dziedzińcu.  
Festiwal odbywać się będzie w formule weekendowej. Pierwszego dnia,  w piątek, zaprosimy na NOCNE ZWIEDZANIE ZAMKOWYCH WNĘTRZ, drugiego sobotnie KONCERTY GALOWE. Z kolei w niedzielny poranek zaprosimy wszystkich melomanów na  cykl edukacyjny, będący połączeniem historii regionu z muzyką pn. OPEROWE SPOTKANIA NA PODUCHACH, adresowany nie tylko do najmłodszych miłośników muzyki. Tego dnia odbywać się także będą briefingi z artystami. Każdy meloman lub nowy odkrywca sztuki wokalnej będzie miał możliwość zadania pytań, wzięcia udziału w dyskusji.
To pierwsze tego typu wydarzenie cykliczne w Polsce stanie się ciekawą propozycją dla licznie odwiedzających region Dolnego Śląska turystów, pozwoli zaktywizować społeczność regionu wałbrzyskiego do uczestnictwa w kulturze wysokiej, a najmłodszym da możliwość odkrycia fascynującego świata teatru operowego. Wytworne, zabytkowe wnętrza oraz całe otoczenie położonego na urokliwym wzgórzu Zamku Książ w połączeniu ze sztuką operową staną się okazją do odkrycia na nowo narodowego dziedzictwa i zainicjują wznowienie tradycji muzycznych, z których niegdyś słynął Zamek położony dziś w granicach Wałbrzycha.   

ZAMKOWE SPOTKANIA Z OPERĄ  SPOTKANIE I – GALA OPERETKOWA
Tematyką I Zamkowych Spotkań z Operą będzie operetka wiedeńska, węgierska, niemiecka i polska. Wspólnie  z uznanymi solistami operowymi weźmiemy udział  w muzycznej podróży po najważniejszych ośrodkach  w których operetka, jako lżejsza odmiana opery rozwijała się  i zawsze gromadziła tłumy słuchaczy. Usłyszymy zarówno znane, jak i zapomniane fragmenty z dzieł m.in. J. Strauusa, F. Lehára, E.Kálmána, czy zapomnianego polskiego kompozytora, autora niezwykle popularnego ówcześnie musicalu rewiowego „Dama od Maxima” Ryszarda Sielickiego. Gościnnie na festiwalu wystąpi Monika Michaliszyn – znakomita sopranistka młodego pokolenia, która zdążyła już zdobyć wysokie uznanie publiczności w repertuarze operowo-operetkowym często koncertując na ważnych europejskich estradach.   
1 lutego 2014 r. godz. 17.00 i 19.00 Sala Maksymiliana, Zamek Książ