Esperantyści w Szczawnie-Zdroju.

esperantyści

To nie pierwszy raz Esperantyści wybrali na miejsce spotkań uzdrowisko Szczawno-Zdrój.

W dniach 28 grudnia 2013 r. do 4 stycznia 2014 r. w Szczawnie-Zdroju odbył się V Europejski Tydzień Młodzieży, zorganizowany przez Międzynarodową Grupę Esperantystów. Udział w nim wzięło około 200 osób z 23 krajów tj. z  Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włochy, Rosji, Czech, a nawet  Brazylii i Argentyny.

W programie spotkań znalazły się prezentacje, prelekcje, kursy,  a także inne atrakcje,  jak zwiedzanie okolicy czy udział w koncertach. Odbyły się krótkie kursy języków polskiego, włoskiego, chińskiego i esperanta. Celem spotkań była również dyskusja na temat ruchu esperanckiego, jego znaczenia  w porozumiewaniu się różnych narodów. Obecnie ruch esperantystów skupia w sobie dużo młodzieży, która ceni sobie esperanto za możliwość pokonywania barier językowych i porozumiewania się na całym świecie. Uczestnicy mieli okazję zwiedzić Szczawno-Zdrój, Wałbrzych a także Wrocław i uczestniczyć w koncertach Jo Mo z Tuluzy, Kimo z Danii , wrocławskiego  zespołu Sango, Johannesa Muellera i Stefo z Niemiec.

 

To nie pierwszy raz Esperantyści wybrali na miejsce spotkań uzdrowisko Szczawno-Zdrój. W ubiegłych latach organizowane były tutaj cyklicznie międzynarodowe wczasy esperanckie, a tegoroczne planowane są na 2-10 sierpnia.