Harcerze w Parlamencie.

harcerze

Uczniowie wałbrzyskich szkół, członkowie Drużyn Starszoharcerskich „Usterka” i „Biedrony” odwiedzili stolicę.

 

 

Jednym z ważniejszych punktów wycieczki była gra miejska zorganizowana ku czci bohaterów akcji pod Arsenałem oraz wizyta w Sejmie i Senacie RP

Harcerskie drużyny pojechały do Warszawy, aby móc uczestniczyć w 45. Rajdzie Arsenał upamiętniającym słynną akcję zbrojną Grup Szturmowych Szarych Szeregów o kryptonimie „Meksyk II”. W wycieczce uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi, Publicznego Gimnazjum nr 7, Publicznego Gimnazjum nr 1, I i II Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Fundacji w Wałbrzychu oraz Gimnazjum Miejskiego w Jedlinie Zdroju Oprócz docelowych uroczystości, „Usterka” i „Biedrony” zwiedzili najważniejsze miejsca w Warszawie, wśród których znalazł się Sejm i Senat RP, Muzeum Powstania Warszawskiego, Belweder, Cmentarz Powązki oraz Centrum Nauki Kopernik.

Wizyta w Parlamencie zbiegła się z trwającym posiedzeniem, dzięki czemu młodzież mogła przysłuchać się obradom sejmowym na sali plenarnej. Harcerze poznali wszystkie strategiczne miejsca w Sejmie, jak również odwiedzili także podziemia Parlamentu i kuluary sejmowe dostępne tylko dla parlamentarzystów i nielicznych gości.

Prócz wizyty w Parlamencie RP harcerze odwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego. Była to dla wszystkich chwila zadumy i przemyśleń, wracając w czasu okupacji.
Harcerze odwiedzili również grób Rudego, który znajduje się na Powązkach.
W niedziele harcerze uczestniczyli w uroczystej zmianie wart pod Grobem Nieznanego Żołnierza oraz w apelu Hufca Warszawa – Mokotów kończący 45. Rajd Arsenał. Oficjalne uroczystości zakończyły się defiladą ulicami Warszawy i apelem na zbiegu ulic Bielańskiej, Długiej i Nalewek – pod Arsenałem.