Wielkie otwarcie Starej Kopalni.

starakopalnia

Po 3 latach rewitalizacji,  9 listopada otwarto dla szerokiej publiczności Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu.

 

Centrum powstało w oparciu o dawną kopalnię Julia uważaną ze jeden  z najcenniejszych zabytków kultury technicznej na świecie. 9 listopada na uroczystym otwarciu pojawił się wielotysięczny tłum zwiedzających i wielu honorowych gości z wicepremierem Tomaszem Siemoniakiem, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzatą Omilanowską i jej poprzednikiem na tym stanowisku, europarlamentarzystą  Bogdanem Zdrojewskim.

W dniu otwarcia przewidziano wiele atrakcji, kilka koncertów w tym TSA, świetne pokazy trialowe, wystawy znakomitej grafiki i warsztaty ceramiczne. Jednak największe wrażenie wywarła sama Stara Kopalnia. Rewitalizacja górniczego kompleksu to w ostatnich latach największe tego typu przedsięwzięcie w Europie. Wartość inwestycji szacowano pierwotnie na 52 miliony, jednak wydatki przekroczyły już 100 milionów.

 

Dawna kopalnia Julia to urbanistyczny unikat złożony z 16 zabytkowych budynków na powierzchni ponad 4 hektarów, niezwykły przykład śląskiej architektury industrialnej z lat 1850-1928. Wieże szybów Julia i Sobótka oraz warsztaty mechaniczne pochodzą z XIX wieku. Niewiele młodsze są obiekty mechanicznej przeróbki węgla, kotłowni i siłowni. Od podstaw powstała plenerowa ekspozycja maszyn i wieża widokowa.  

W Starej Kopalni oprócz muzeum górnictwa mają swoją siedzibę ośrodek kultury i organizacje pozarządowe. Ogromne powierzchnie przewidziano dla wystaw, zwłaszcza sztuki współczesnej i ceramiki, która podobnie jak węgiel, jest znakiem rozpoznawczym Wałbrzycha.

– Przed laty sformułowaliśmy wielką nadzieję – mówił podczas otwarcia prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej. – Że właśnie tu, w Starej Kopalni będzie biło kulturalne serce miasta. Jestem pewien, że ono już zaczyna bić. Uwierzcie mi, znam się na tym.