Narodowe Czytanie Trylogii Sienkiewicza.

czytanie Pana tadeusza

Organizatorzy III edycji Narodowego Czytania w Szczawnie: Towarzystwo Miłośników Szczawna-Zdroju.

W minioną sobotę 6 września 2014 roku, w dniu ogłoszonej przez Prezydenta RP akcji Narodowego Czytania Trylogii Sienkiewicza, do szczawieńskiego Domu Zdrojowego ściągnęli miłośnicy dzieł noblisty, aby delektować się pięknem słowa. Organizatorzy III edycji Narodowego Czytania w Szczawnie: Towarzystwo Miłośników Szczawna-Zdroju reprezentowane przez prezes Iwonę Czech oraz Przedsiębiorstwo „Uzdrowisko Szczawno-Jedlina” S.A. reprezentowane przez prezesa Pawła Skrzywanka przygotowali uroczystość w formie jedenastu krótkich scenek odgrywanych przez zaproszonych gości. Pani Agnieszka Kołacz – Leszczyńska była Oleńką Billewiczówną odrzucającą zamiary matrymonialne Michała Wołodyjowskiego, w którego wcielił się Paweł Skrzywanek; wiceburmistrz Szczawna-Zdroju, pani Urszula Burek, była narratorem w scenie miłosnej z udziałem Rajmunda Wysockiego – przewodniczącego Rady Miasta Jedliny- Zdrój, z piękną interpretacją ról wystąpili księża szczawieńskiej parafii: Józef Strugarek i Jarosław Żmuda; starosta Józef Piksa zagrał Janusza Radziwiłła, dyrektor Teatru Zdrojowego, pani Marzena Sobczyk, była Aleksandrą Billewiczówną a dyrektorka gimnazjum – pani Dorota Pietrucik – z zaangażowaniem wcieliła się w rolę narratora jednej ze scenek.

Sobotnią imprezę w Domu Zdrojowym prowadziła Iwona Czech a w akcji czytania Trylogii zaangażowana była większość zarządu Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju: Zagłobą był Eugeniusz Leć, Stolnikową Makowiecką – Bogumiła Miciuk, Rochem Kowalskim – Kazimierz Kajrowicz, narratorem – kpt. Jacek Baran. Pięknie zaprezentowała się młodzież z Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczawnie-Zdroju: Iwona Sochacka, Weronika Trędowska, Adam Wąsiewicz, Piotr Sobociński i Kamil Rąpała, którzy przebrani w stroje z epoki partnerowali zaproszonym gościom w kolejnych scenach. Swoją scenkę zaprezentowała też młodzież przebywająca na leczeniu w sanatorium „Korona Piastowska”.

Prezes Uzdrowiska, Paweł Skrzywanek, po przywitaniu wraz z Iwoną Czech przybyłych gości, opowiedział kilka anegdot związanych z historią powstania Trylogii.

Po zakończeniu blisko dwie godziny trwającej imprezy rozdane były kartoniki z wydrukowanym na jednej stronie banknotem o nominale 500 000 tysięcy (z wizerunkiem Sienkiewicza), a na drugiej stronie z wydrukowanymi krotochwilami Zagłoby. Wiele osób podeszło do mikrofonu by odczytać skrzydlate myśli imć Jana Onufrego, do czego zachęcała prowadząca uroczystość prezes TMSZ.