40 lat Ceramik Band.

ceramik band 40 lat

Zasłużony dla Powiatu Wałbrzyskiego” dla orkiestry szkolnej „Ceramik Band”.

 

 

W roku szkolnym 1974/75 na jednym ze spotkań przedstawicieli zakładów opiekuńczych i szkoły, dyrektor Kozubal powiedział: „można by dziewczętom dać bębny i puzony i niech reklamują szkołę” – od tych słów wszystko się zaczęło. Pomysł orkiestry bardzo się spodobał. Szybko znaleźli się sponsorzy. Początkowo w orkiestrze było zwerbowanych 30 chętnych. Już po dwóch tygodniach początkujący muzycy w samo południe na podwórzu szkolnym zagrali bardzo króciutkiego marsza. Pierwszego maja cała orkiestra przemaszerowała przez ulice Wałbrzycha niosąc instrumenty, tylko werblistki wybijały takt.

W krótkim czasie powstał zespół pod nazwą „Zespół Pieśni i Tańca „Ceramik”, w skład którego wchodził oprócz orkiestry 80 osobowy chór i 45 osobowa grupa taneczna. Zespół przygotowywał program przede wszystkim przedstawiający folklor dolnośląski.

            W maju 1979 roku, a więc w pięć lat po powstaniu orkiestry, dyrygent p. Wąsik stwierdził, że młodzież dała ok. 50 występów z różnych okazji nie tylko w Szczawnie-Zdroju, czy Wałbrzychu, ale we Wrocławiu, Łodzi, Katowicach, Bogucicach, czy też innych miastach.

            Ważnym wydarzeniem w życiu orkiestry był występ w drugim odcinku telewizyjnego serialu filmowego „Rodzina Połanieckich”, do którego sceny nakręcono w Szczawnie-Zdroju.

            Od stycznia 1986 roku zostały wprowadzone zmiany w metodach i stylu pracy orkiestry. Zaowocowało to poszerzeniem repertuaru o utwory muzyki rozrywkowej. Spowodowało to, że w czerwcu 1989 roku orkiestra wyjechała do Czechosłowacji na dwa koncerty: w Trutnowie i Jeńskich Łaźniach. Swymi występami uświetnili także mecze koszykówki mężczyzn Polska-Holandia oraz Polska-Belgia, które odbyły się we Wrocławskiej Hali Ludowej. Do współpracy w koncertach orkiestra zaprosiła duet „Marek i Lusia” czyli Marka Niedzielko i Ludmiłę Zamojską, a także Bogusława Meca.

            Rok 1993 był dla orkiestry niezapomniany. Urzeczywistniły się marzenia grających. W sierpniu dostali propozycje z Syke Wahendorf w celu współpracy z tamtejszą młodzieżową orkiestrą dętą i wzięcia udziału w „Międzynarodowym Święcie Muzyki”, w listopadzie z kolei przyszło zaproszenie z Francji do udziału w festiwalu orkiestr dętych „Eurofanfary” 94 w Villefranchede ROURGUE. Obie propozycje zostały przyjęte. W maju orkiestra zagrała w Niemczech, a w czerwcu reprezentowała Polskę na wspomnianym festiwalu we Francji.

          Ważną tradycją orkiestry jest organizacja noworocznych koncertów, które z roku na rok gromadzą coraz więcej słuchaczy. Jest to jeden z najważniejszych koncertów, który został wpisany w kalendarium imprez miasta Szczawna-Zdroju.

          Doświadczenie orkiestry rosło z biegiem lat. Dzięki dużej pasji, pracowitości i zaangażowaniu członków orkiestry udaje się im brać aktywny udział w wielu konkursach i przeglądach zarówno w Polsce jak i Europie, zdobywając szereg nagród i wyróżnień: m.in. w Przeglądzie Szkolnych Zespołów Artystycznych, w Regionalnym Przeglądzie Orkiestr Dętych zdobywając I nagrodę „Kryształowy Helikon”.

            Ważną inicjatywą była organizacja Spotkań Orkiestr Dętych z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki. W imprezie tej brały udział orkiestry z Kalisza, Łańcuta, Strzegomia, Lubawki, z Czech, Danii i Niemiec. Wielokrotnie też na zaproszenie Ceramik Band gościła w Szczawnie-Zdroju Orkiestra Reprezentacyjna Komendy Wojewódzkiej Policji z Wrocławia. Impreza ta za każdym razem cieszyła się dużym zainteresowaniem publiczności, popularyzując muzykę orkiestr dętych a także promując Szczawno-Zdrój i Powiat Wałbrzyski.

Przez te wszystkie lata działalności orkiestry przewinęło się w niej wielu młodych ludzi i to oni mają swój udział w tworzeniu i budowaniu orkiestry. Każdy z nich zostawił tu cząstkę siebie. Dla każdego kto spędził w niej kilka lat to z pewnością ważny fragment jego życia i miłe wspomnienia. Orkiestra to także trwała przyjaźń i miłość. Dziś już trudno zliczyć ile par połączyła węzłem małżeńskim.

            Były lata chude i okresy świetności, zawsze borykano się z kłopotami finansowymi, lokalowymi i czasowymi. Gra w orkiestrze to zajęcie dodatkowe, to ciężka praca, ogromny wysiłek i wyrzeczenie się wolnych chwil.

            Śmiało można powiedzieć, ze wszyscy członkowie orkiestry rozsławiali i nadal rozsławiają dobre imię szkoły. Nie każda bowiem może pochwalić się takim zespołem. Wiele jeszcze sukcesów przed kolejnymi rocznikami, oby tylko wystarczyło zapału.

 

             Przyznanie tytułu „Zasłużony dla Powiatu Wałbrzyskiego” dla orkiestry szkolnej „Ceramik Band” działającej przy Zespole Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie
w Szczawnie-Zdroju jest w pełni uzasadnione, gdyż swoimi osiągnięciami
w szczególny sposób wnosi ona wkład w rozwój kultury, a tym samym promocję Powiatu Wałbrzyskiego.